Murat Kayi (Murat Kayi Band)

Squareneck model C.11 Mistr #063 (smrk/palisandr/mahagon)

“VZHLED:

Tento nástroj je asi tou nejkrásnější věcí, co jsem kdy koupil. Řemeslná práce na této kytaře je tak detailní, že to vypadá, jako by části kytary byly na místě přitaveny. Není zde jediné místo, kterému by nebylo věnováno dostatek péče. Všichni asi budeme souhlasit, že zvuk a hratelnost jsou u hudebního nástroje nejdůležitější. Ale buďme upřímní, když spoluhráči vyjadřují svůj obdiv a úžas při pohledu na naši kytaru, vždy se znovu do ní zamilujeme. A tento nástroj inspiroval nemalý počet výkřiků překvapení a úžasu, a to jen proto, jak nádherně je sestaven dohromady.

ZVUK/HRATELNOST:

Většina lidí očekává od zakázkově vyrobeného nástroje hlasitější zvuk v basových polohách. A mnoho z toho tento nástroj opravdu nabízí. Popravdě, člověk si skoro připadá, jako by měl nástroj další tři struny navíc. Nyní mohu používat basové struny při sólování, hraní podehrávek a dokonce při hraní složitější rytmické linky takovým způsobem, který dříve nedával smysl. Na mých předchozích nástrojích totiž nebyl úder na basové struny vůbec efektivní. Hlasité basové polohy jsem očekával, výšky mě však skutečně překvapily. Jednoduchost, s níž můžete zahrát tón přes celý rozsah strun při zachování čistých akustických vlastností, je ohromující. Mnoho lidí jsem slyšel říkat, že konečně slyší kovový zvuk rezofonické kytary jasně a měkce. To je obzvlášť důležité. Výšky nejsou drsné ani nepříjemné. Celý horní rozsah zvuku je měkký a plný jasu. Nádherná věc na této kytaře je ta, že máte snadný přístup k široké škále kmitočtů od nejnižších až po ty nejvyšší, a to na libovolném pražci (až do 20. pole…vlastně ještě výš). Ať už pravou rukou hrajete silně nebo se strun sotva dotýkáte, pokud brnknete akord mezi sítky nebo zahrajete jednotlivé noty přímo u kobylky, každá pozice nabízí jiný, užitečný zvuk. Je velice inspirativní moci zkoumat všechny tyto nové možnosti.  Mám pocit, jako kdybych dostal deset (nebo i více) dalších pražců, než kolik jich bylo na mé předešlé kytaře. Většina rezofonických kytar (typu Squareneck) mají jemný zvuk jen do určitého pražce a dál nezní ve stejné kvalitě. Pak se naučíte vyhnout těm místům, která neznějí pěkně. Na tomto nástroji zní všechno od 12. pole výš stejně jemně, jako cokoli pod 12. polem…jsou to jen vyšší tóny bez újmy na kvalitě zvuku. Najednou jsou otevřeny oktávy, o kterých jsem dříve ani neuvažoval. Dokonce i hraní nad posledním vyznačeným pražcem přineslo hudebně užitečné zvuky. Jak toho Karel docílil, je pro mne tajemstvím.
Také je tento nástroj velice hlasitý, což znamená, že vaše pravá ruka může v klidu relaxovat. Není třeba hrát násilím. Tato kytara rezofonická kytara usnadňuje hraní.

OBCHODNÍ ZKUŠENOST:

Karle, shledal jsem Tě zodpovědným, přátelským, trpělivým a kompetentním. Upřímně myslím, že jsi poctivý člověk, který je schopen stavět fantastické kytary. Opravdu mi to pomohlo při rozhodování od prvních okamžiků až po současnost. Pár dní po obdržení kytary jsem měl několik otázek ohledně údržby kytary a nastavení. Celkově vzato to byla příjemná nákupní zkušenost, kterou bych s veškerou důvěrou doporučil komukoli, kdo hledá mistrovský nástroj bez kompromisů.”

Murat Kayi hrál s těmito lidmi: Peter Freiberg, Paul Joses, Die Feuersteins. Ve svém rozhlasovém pořadu měl tyto hosty: Enno Bunger, Cynthia Nikschas a „Berge”.