Reference

Jan Kouba – C.11 Maple #096

Ahoj! Chtěl bych vám představit můj nový nástroj od mistra Začala. Strašně moc jsem toužil po javorovém dobru. Ta barva, zvuk, vzhled – vše se mi to líbilo tak moc, až jsem si řekl: teď, nebo nikdy. Karel mi postavil tak krásný nástroj; dřevo je úplně boží, zvuk je boží, všechno je boží 😁. Dal si s tím velkou práci ( perleť na desce a hlavě) moření, celkový vzhled a ten zvuk který z toho leze… Všem, kteří chtějí mít extrémně dobrý nástroj jak zvukově, tak na oko, doporučuji dobra i jiné nástroje od mistra Začala. Věřte mi, nebudete litovat – toho zvuku nedosáhli nikde na světě. Jsem šťastný, že mohu posílat melodie do světa právě s tímto nástrojem. Děkuju!

Jan Kouba
Monogram

Luboš Novotný

“Chci vám představit své nové dobro od výrobce Karla Začala. Je to nádherný nástroj a má skvělý zvuk. Když na něj Začnu hrát, nemůžu se od něho odtrhnout :-) ”

 

 

 

LUBOŠ NOVOTNÝ
Hráč na dobro (a také na lap steel a kytaru), který je řazen mezi světovou elitu ve hře na tento nástroj. Před svým angažmá ve Druhé trávě (od založení v roce 1991) účinkoval se skupinami Průdušky a Duo Cis. Stejně jako ostatní členové DT je vyhledávaným studiovým hráčem.

Zatím vydal dvě sólová alba (viz Diskografie). Společně s Lubošem Malinou se zúčastnil projektu Lucie v Opeře. V anketě Bluegassové asociace každoročně vítězí jako Dobrista roku. V posledních letech také účinkuje s rockovou skupinou Testify.

Luboš Novotný
Druhá Tráva

Manu Bertrand

“Jsem zcela zamilovaný do mé rezofonické kytary Začal C11 Master Model #62 !
Byl to sen, který se stal skutečností, jakmile jsem otevřel futrál!

Používám nástroj již dva měsíce a je stejně tak dobrý, jako vypadá! Používám jej akusticky, zapojený přes snímač na malých i velkých pódiích, na studiové nahrávky…zkrátka, je použitelný všude! Zvuk je hřejivý a pružný, přesně jak jsem sníval! Skvělá hratelnost a skvělá stavba! Jsem velice rád, že jsem si objednal tuto čirou krásu! Také vlastním rezofonickou kytaru (Squareneck) od Tima Scheerhorna a můj nástroj od Karla Začala se při porovnání nemusí vůbec za nic stydět!

Karle, udělal jsi na této kytaře skvělou práci!
Děkuji a pokračuj v konání práce, díky které se naše sny stávají skutečností!

Manu Bertrand, Francie”

Manu Bertrand hrál s těmito umělci: Eric Bibb, Martha Fields, Erik Sitbon & The Ghost Band, Wayne Law, Mary Reynaud, Tom Frager, Gildas Arzel… pro více informací: www.manubertrand.com

Manu Bertrand

Murat Kayi (Murat Kayi Band)

Squareneck model C.11 Mistr #063 (smrk/palisandr/mahagon)

“VZHLED:

Tento nástroj je asi tou nejkrásnější věcí, co jsem kdy koupil. Řemeslná práce na této kytaře je tak detailní, že to vypadá, jako by části kytary byly na místě přitaveny. Není zde jediné místo, kterému by nebylo věnováno dostatek péče. Všichni asi budeme souhlasit, že zvuk a hratelnost jsou u hudebního nástroje nejdůležitější. Ale buďme upřímní, když spoluhráči vyjadřují svůj obdiv a úžas při pohledu na naši kytaru, vždy se znovu do ní zamilujeme. A tento nástroj inspiroval nemalý počet výkřiků překvapení a úžasu, a to jen proto, jak nádherně je sestaven dohromady.

ZVUK/HRATELNOST:

Většina lidí očekává od zakázkově vyrobeného nástroje hlasitější zvuk v basových polohách. A mnoho z toho tento nástroj opravdu nabízí. Popravdě, člověk si skoro připadá, jako by měl nástroj další tři struny navíc. Nyní mohu používat basové struny při sólování, hraní podehrávek a dokonce při hraní složitější rytmické linky takovým způsobem, který dříve nedával smysl. Na mých předchozích nástrojích totiž nebyl úder na basové struny vůbec efektivní. Hlasité basové polohy jsem očekával, výšky mě však skutečně překvapily. Jednoduchost, s níž můžete zahrát tón přes celý rozsah strun při zachování čistých akustických vlastností, je ohromující. Mnoho lidí jsem slyšel říkat, že konečně slyší kovový zvuk rezofonické kytary jasně a měkce. To je obzvlášť důležité. Výšky nejsou drsné ani nepříjemné. Celý horní rozsah zvuku je měkký a plný jasu. Nádherná věc na této kytaře je ta, že máte snadný přístup k široké škále kmitočtů od nejnižších až po ty nejvyšší, a to na libovolném pražci (až do 20. pole…vlastně ještě výš). Ať už pravou rukou hrajete silně nebo se strun sotva dotýkáte, pokud brnknete akord mezi sítky nebo zahrajete jednotlivé noty přímo u kobylky, každá pozice nabízí jiný, užitečný zvuk. Je velice inspirativní moci zkoumat všechny tyto nové možnosti.  Mám pocit, jako kdybych dostal deset (nebo i více) dalších pražců, než kolik jich bylo na mé předešlé kytaře. Většina rezofonických kytar (typu Squareneck) mají jemný zvuk jen do určitého pražce a dál nezní ve stejné kvalitě. Pak se naučíte vyhnout těm místům, která neznějí pěkně. Na tomto nástroji zní všechno od 12. pole výš stejně jemně, jako cokoli pod 12. polem…jsou to jen vyšší tóny bez újmy na kvalitě zvuku. Najednou jsou otevřeny oktávy, o kterých jsem dříve ani neuvažoval. Dokonce i hraní nad posledním vyznačeným pražcem přineslo hudebně užitečné zvuky. Jak toho Karel docílil, je pro mne tajemstvím.
Také je tento nástroj velice hlasitý, což znamená, že vaše pravá ruka může v klidu relaxovat. Není třeba hrát násilím. Tato kytara rezofonická kytara usnadňuje hraní.

OBCHODNÍ ZKUŠENOST:

Karle, shledal jsem Tě zodpovědným, přátelským, trpělivým a kompetentním. Upřímně myslím, že jsi poctivý člověk, který je schopen stavět fantastické kytary. Opravdu mi to pomohlo při rozhodování od prvních okamžiků až po současnost. Pár dní po obdržení kytary jsem měl několik otázek ohledně údržby kytary a nastavení. Celkově vzato to byla příjemná nákupní zkušenost, kterou bych s veškerou důvěrou doporučil komukoli, kdo hledá mistrovský nástroj bez kompromisů.”

Murat Kayi hrál s těmito lidmi: Peter Freiberg, Paul Joses, Die Feuersteins. Ve svém rozhlasovém pořadu měl tyto hosty: Enno Bunger, Cynthia Nikschas a „Berge”.

DSC 0007
IMG-20160807-WA0028
Murat Kayi
Murat Kayi Band

Henrich Novák (Bill Faster, Fragment, The Bricks Trio)

Jsem majitelem nového nástroje vyrobeného mladým českým výrobcem (a excelentním hráčem na dobro) Karlem Začalem. Model C11, sériové číslo #040, materiál: Javor v elegantním tmavém provedení. Krásný,  čistý a sametový zvuk, typický pro javorové nástroje. Velice vyvážený zvuk v celém rozsahu hmatníku – vskutku, na takový nástroj jsem dlouho čekal! Díky Karle!

Foto001
Foto005
Henrich Novák
Bill Faster, Fragment, The Bricks Trio

Rob Ickes otestoval rezofonickou kytaru (C.11 #020)

Karel Začal: Je mi velikou ctí, že nástroj z mé dílny otestoval celosvětově uznávaný hráč Rob Ickes. Rob si zahrál na rezofonickou kytaru model C.11 Master (#020) palisandr/smrk/mahagon. Shlédněte video, které natočil můj kamarád Ralf Wolterhoff (Německo).

Rob Ickes

Peter Mečiar (Poutníci)

Ahoj Karle, ďakujem Ti za zhotovenie môjho nového javorového Dobra (model C11 mystr #46 Black). Je to neuveriteľné, aký veľký rozdiel dokáže byť medzi dobrom a dobrom ;-). Nástroj je príjemne frekvenčne vyrovnaný v celom rozsahu a disponuje širokou farebnosťou tónu, ktorý nieje moc veľký problém z neho vytlačiť ;-). Tento nástroj mi značne uľahčuje hranie aj tým, že sa nemusím trápiť hľadaním toho ideálneho postavenia ruky kvôli peknému tónu, ten tam padá úplne sám a takmer za všetkých okolností!!! V neposlednom rade, smekám klobouk aj pred vizuálnym prevedením. Krásne spracované detaily. Ešte raz Ďakujem Karle a prajem, aby Ti narástli ešte ďalšie dve ruky, lebo keď to takto dobre budeš vyrábať ďalej, stavím sa že dopyt Ti nedopraje oddychu ;-)
S pozdravom a prianím všetkého dobrého

Peter Mečiar
Poutníci

Přidání reference:

Pokud již vlastníte nástroj z mé dílny, zde můžete vložit Vaši referenci, která bude po schválení přidána na tento web.
Děkuji Vám za sdělení Vašeho názoru!
Strong Testimonials form submission spinner.

Required fields *

What is your full name?
What is your email address?
Name of your band
Do you have a website?
What do you think about my instruments?