Řešení problémů

Zde najdete řešení různých problémů u rezofonické kytary, které mohou nastat. Projevují se především drnčením ve zvuku. Upozornění: Jsou zde i náročnější postupy, které mohou vyžadovat odborný zásah. Věřím, že správně odhadnete svoje možnosti a náročnější zásah svěříte odborníkovi.

Obecné problémy a pár tipů:

Tenká struna “g” při doladění praskne, i když je nová – Pokud struna praská v místě poblíž ladící mechaniky, praská kvůli ostré hraně otvoru na ladícím kolíku. Je třeba strunu navinout co nejdelší, aby se dostala mimo otvor. U strun GHS to vychází tak, že ji navinu od místa, kde začíná vinutí.

Tenká struna “g” bzučí – struna je ohraná, v místě, kde se hraje kovovým prstýnkem je uvolněno vinutí. Jediná pomoc je vyměnit strunu. Problému se ale dá zamezit lepší technikou hry ukazovákem a prostředníkem pravé ruky, případně nahnutím prstýnků. Hodně pomůže i změna hry, kdy se snažíme na vinutých strunách brnkat převážně palcovým (plastovým) prstýnkem, a na dvou horních strunách kovovými prstýnky.

Struna při hraní vyskakuje z drážky na kobylce – drážka má sraženou hranu a je nutná oprava/výměna kobylky. Je otázka, jak došlo ke zničení kobylkové drážky. Nejpravděpodobněji nesprávným stylem hry pravé ruky – ostrým úhlem prstů a “podebíráním” strun. Na to je třeba si dát pozor. Strunu lze do kobylky zapustit hlouběji, ale je to na úkor zvuku! Pokud není drážka příliš zničena, lze ji prohloubit pomocí staré struny odpovídající velikosti drážky a tuto strunu použít jako pilník.

Příliš ostrý zvuk tenkých strun na konkrétních místech, “pazvuky” – může to způsobovat nevhodně tvarovaná drážka struny v kobylce a tenké struny jsou na toto zvlášť citlivè. Drážka musí být kulatá, o něco větší než struna, ať strunu nesvírá. Při pohledu zeshora mírně do tvaru X, ne rovná jako I. Struna se nesmí o drážku lámat, ale plynule ohýbat, jako přes válec.

V dobru je uvolněná duše – vlivem zvýšené vlhkosti vzduchu (např. v létě) se horní a spodní deska nástroje mírně prohnula a duše se ve zvětšeném prostoru uvolnila. V nástroji je šest duší, pokud se uvolní více než dvě duše, je nutné je nechat opravit, nebo podložit a dát duše zpět.

Jak rozebrat dobro? – mějte na paměti, že tento zákrok provádíte na vlastní riziko a lze při něm více pokazit, než opravit. Proto doporučuji odborný servis. Když už sám, jak to udělat správně? Nejprve nástroj položit na měkkou podložku a uvolnit struny symetricky, ať se nekřiví struník. Použijte na uvolnění šroubů krycího plechu správný druh šroubováku. Po provedené opravě je třeba správně zašroubovat šrouby zpět; i ve dřevě je “závit” a je nutné ho najít, ať se nevytvoří druhý – to je pro pevnost uchycení šroubu zničující. Vložíme šroub do drážky, točíme doleva/povolujeme šroub při mírném tlaku na šroubovák, dokud šroub nezapadne do drážky. Až pak lze utahovat.

Desatero drnčení, aneb “Co to je za pazvuk?”

  1. Drnčí struník nebo rolna struny o plech – drnčení vychází z rezonátoru. Nejrozšířenější problém, zjistit se dá snadno – poklepem prstu na struník nesmí nic cvakat a klepat. Pod struníkem by měla být podložka z pěny, gumy nebo kůže. Ideálně dostatečně velká, aby podložila předek struníku i místo, kde se struník zužuje a opírá o krycí plech.
  2. Volný krycí plech/šroub plechu – dotáhnout šrouby krycího plechu.
  3. Volný kruh basového otvoru – drnčení okolo spoje krk/tělo . Kruh má být správně zalepený, pokud se ale vlivem vlhkosti otvor změnil, kruh se může uvolnit. Je možné jej dočasně podložit a v brzké době nechat odborně opravit.
  4. Drnčí struny za ořechem o kolíček mechaniky – lehce drnčí celý nástroj a především okolo hlavy a krku. Strunu navinout jiným způsobem – např. větší návin dostane strunu níže, kde je kolík mechaniky širší a struna je tak v jiné pozici.
  5. Drnčí mechanika – uvolněná matice ladící mechaniky
  6. Drnčí ukončení struny u struníku – při na tenkých strunách to občas zapíská na určitých polích hmatníku. Většinou jde o problém u tenké strun “d”. Pískání způsobuje zakončení struny (za rolnou) u struníku. Pomůže kleštěmi zakončení struny zmáčknout.
  7. Uvnitř rezonuje bassreflex o horní desku nebo lub – silné drnčení se ozývá u hmatník. Pomůže bassreflex podložit gumou v místech, kde se dotýká lubů a přední desky.
  8. Drnčí nedotažený rezonátor/vadný rezonátor – silné drnčení vychází z rezonátoru. Nastavení šroubu rezonátoru: Pozor, nesprávným dotažením středového šroubu lze zničit rezonátor! A. Povolit šroub tak, ať se točí lehce a zároveň ať se dostane hlavička šroubu cca 1 mm nad pavouk. Pokud je šroub nad pavoukem ale stále jde ztuha, znamená to, že pavouk a rezonátor nejsou vzájemně v ose. Je třeba pavouk mírně posunout pomocí šroubováku/páky o krycí plech. Poté šroub opatrně dotahujeme; až se dotkne pavouku a ucítíme mírný odpor, dotáhneme už jen + 1/4 otáčky, max. 1/2 otáčky.
  9. Drnčí pavouk, nerovnost noh – drnčení vychází z rezonátoru. Je málo pravděpodobné, že drnčí noha pavouka. Struny tlačí na pavouk vahou cca 10kg a většina nerovností pavouka se tlakem strun eliminuje. Ale může se stát, že je noha zkřivena moc, např. 1 mm a více. To už je třeba pavouka demontovat a vyrovnat – následující postup je na vlastní odpovědnost. Doporučuji odborný servis: Položíme pavouka na rovnou a pevnou podložku (sklo, litinový stůl), mírně zatlačit jednou rukou na střed pavouka a druhou rukou (prstem) klepneme na každou nohu pavouka jednotlivě. Pokud některá drnčí i při větším tlaku, nebo je vidět, že je zvednutá, je třeba ji přihnout; cca 3-4 cm od konce nohy vložíme dřevěnou kostku cca 1cm vysokou a malým kladívkem jednou zlehka klepneme shora na zakončení nohy. Zkontrolujeme, zda je noha v kontaktu s podložkou a pokud ne, postup opakujeme. Přílišné ohnutí lze jednoduše opravit jemným klepnutím kladívkem doprostředka nohy, když pavouk leží na rovině.
  10. Bzučení vychází při hře z rezonátoru – může to být způsobeno tím, že se obvod rezonátoru někde dotýká stěny velkého otvoru. Povolit struny cca o oktávu níž, pak lze s rezonátorem a pavoukem hýbat. Posuneme rezonátor tak, aby měl okolo sebe volné místo. Není možné to bez odmontování krycího plechu vidět, takže se dá jedině posunem zjistit, kde se rezonátor nachází.