Popis modelu C.11

Konstrukce:

Rezofonické kytary stavím dle modelu C.11, což je mé označení pro základní vzhledovou šablonu (tvar těla, hmatníku, krku, hlavy). Jedná se o konstrukci “otevřenou”, není zde tzv. “Soundwell”, ale čtyři smrkové duše uvnitř nástroje, které spojují přední a zadní desku. Důležitou součástí konstrukce je “bass reflex” – parabolická fólie pod rezonančními otvory, která zajišťuje produkci basových frekvencí. Principem je tato konstrukce podobná poslechovému monitoru. Uvnitř korpusu se nachází podpůrný systém vzpěr, který je podobný konstrukcí vzpěr akustické kytary. Přední deska je vyztužena nosným kruhem, který zároveň slouží jako sedlo rezonátoru. Výztuhy jsou tvarovány tak, aby co nejméně překážely pohybu vzduchu v korpusu. Luby jsou vyztuženy systémem deseti tenkých vzpěr, které nejen propojují obě desky, ale především zpevňují korpus. Model C.11 je vyroben tak, aby neobsahoval přebytečný materiál a aby byl přitom dostatečně pevný. Rezofonické kytary mají velké tělo a klenutou zadní desku. Každá součást nástroje je z celomasivního materiálu. Snažím se dosáhnout moderního zvuku: silného, dynamického a pokud hráč potřebuje měkkého i ostrého tónu.

 

Základní rozměry, ladění:

Rezofonická kytara model C.11 je navržena na základě vhodné menzury (délka znějící struny) a vyhovujících roztečí strun, což jsou u rezofonických kytar již ustálené údaje, používané většinou hráčů na světě. Jedná se o menzuru 635 mm. Jako výchozí ladění je použito klasické otevřené G, tedy od basové struny: G, H, D, g, h, d.

 

Výkresová dokumentace:

Základní návrh vzhledu  modelu C.11 byl proveden ve výkresovém programu “DraftSight”. Kromě 2D modelu nástroje  je využíván i softwarový 3D model, především pro vývoj nových vlastností nástroje a jejich zlepšování. Pro 3D modelování je využíván program “Blender”. S pomocí Blenderu byla například vymodelována přesná forma, sloužící k lisování parabolického bass-reflexu. Dále je 3D model nástroje využíván pro pevnostní simulace materiálů, výpočet objemu nástroje a k prostorovému náhledu.

vykresC11